Zonguldak İli Ve Firmaları

Plaka 67
Alan Kodu (Avrupa) 0(372)
Nüfus 595.907
Yüzölçümü 3.306 km²​

Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan Zonguldak, 3,306 kilometre karelik yüzölçümüne ve 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 595,907 kişilik nüfusa sahiptir. Şehrin Karadeniz’e kıyısı olması liman ticaretinin gelişmesini sağlamış ve özellikle diğer Karadeniz ülkeleri ile ülke ticaretinin kurulmasına büyük katkılar vermiştir. Zonguldak’ın bir diğer özelliği ise ülkemizin en gelişmiş ve zengin taş kömürü madenlerine ev sahipliği yapmıştır. Ancak şehir, liman özelliği yerine gelişimini kömür üretimi üzerine yatırarak son yıllarda gelişimde gerilemeye başlamıştır. 1995 yılında Karabük il olduktan sonra bu gerileme çok daha hızlanmıştır. Zonguldak’ın plaka kodu 67, il alan kodu se 0(372)’dir.

Zonguldak’ta bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Ereğli Eğitim Fakültesi bulunmaktadır. Üniversitenin 5 fakültesinin yanı sıra toplam 3 adet enstitüsü, 2 adet yüksekokulu, 6 meslek yüksek okulu ve 1 adet devlet konservatuvarı bulunmaktadır. Üniversitede toplam 32 adet profesör, 32 adet doçent, 259 adet yardımcı doçent ve 106 eğitim görevlisinin yanı sıra 42 okutman, 8 uzman ve 256 araştırma görevlisi hizmet vermektedir. Okulun toplam akademik personel kadrosu 736’dır.

Zonguldak mutfağı ise genel olarak buğday ve mısır unu ağırlıklı yemeklerden oluşmaktadır. Dünyanın en lezzetli kestanesi olarak bilinen Kuzu Kestanesi de Zonguldak’ta yetişmektedir. Ayrıca Osmanlı Çileği de sadece Zonguldak’ta yetişmektedir. İstanbul’a yakın olması nedeniyle tarihi de İstanbul kadar geniş bir yer kaplamaktadır.


Zonguldak İlçeleri

Zonguldak'ın 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Alaplı  4- Gökçebey
 2- Çaycuma  5- Karadeniz Ereğli
 3- Devrek  6- Kilimli

zonguldak nerede

Anahtar Kelimeler: Zonguldak Alan KoduZonguldak PlakaZonguldak NufusuZonguldak YüzölçümüZonguldak Telefon Kodu0372 Alan Kodu Nerenin, 67 Plaka Kodu Nerenin,

Zonguldak FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico