Yalova İli Ve Firmaları

Plaka 77
Alan Kodu (Avrupa) 0(226)
Nüfus 233.009
Yüzölçümü 850 km²​

Genel Bilgiler

Yalova bu günkü yüz ölçümüne göre merkez ilçesi ile birlikte 6 ilçeden oluşmaktadır. Toplamda 43 adet köyü bulunmaktadır. Yalova Belediyesi  6 Haziran 1995 tarihinde  il olmuştur Kocaeli ve Bursaya komşu olan ilin bir bölümü ise Marmara denizi ile birleşmektedir. Marmara bölgesinin Doğusunda bulunur. Kıyıları girintili çıkıntılı ve bir özellik göstermemektedir. 839 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye Cumhuriyetinin %0.11’lik bölümünü kapsamaktadır. Yalova'nın plaka kodu 77 il telefon kodu ise 0(226)'dır.

Yalova Belediyesi yüz ölçümü ile Türkiye Cumhuriyetinin en küçük ilidir. 105 kilometre ile denize en uzun kıyısı bulunan turistik illerden de birisidir.  Ayrıca Yalova Belediyesi verimli ve bereketli ovaları ilede ünlüdür. Akar sular boyunca bulunan bir çok ovasında meyvecilik ve sebzecilik yapılmaktadır.

Yalova Belediyesinin güneyinde ise dik yamaçlar ve büyük bir orman örtüsü bulunmaktadır. Ormanlık alanlarında ise genellikle kayın, gürgen, meşe, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları görülür.Yalovadaki ormanlardan çevrenin odun ihtiyacı da karşılanır.

Bölgedeki ilk yerleşimler milattan önce 3000 yıllarına kadar dayanıyor. Britanya adı ile bilinen antik bölge milattan önce 2000’lerde Hititler başta olmak üzere Frigler ve Pers imparatorluğu bölgeye hakim oldu. Yalova ve çevresi 1326 yılına kadar Bizans İmparatorluğunun elinde idi. 1326 Tarihinde isi Osmanlı Devletinin hakimiyeti altına geçti. İstanbulun Fethine yavaş yavaş hazırlanılıyordu. 25 Mayıs 1919 Yalova için tarihi bir önem taşır. O yıl yaşanan büyük bir deprem şehirde büyük çaplı hasar meydana getirmiştir. 6 Haziran 1995 yılında aynı ad ile kurulan ilin merkez ilçesi oldu.


Yalova İlçeleri

Yalova'nın 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Altınova  4- Çiftlikköy
 2- Armutlu  5- Termal
 3- Çınarcık  

 

Anahtar Kelimeler: Yalova Alan KoduYalova PlakaYalova NufusuYalova YüzölçümüYalova Telefon Kodu0226 Alan Kodu Nerenin, 77 Plaka Kodu Nerenin,

Yalova FirmasıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico