Van İli Ve Firmaları

Plaka 65
Alan Kodu (Avrupa) 0(432)
Nüfus 1.096.397
Yüzölçümü 21.334 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Van, 1 milyon 96 bin 397 kişilik nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 19. şehridir. Nüfusu bakımından ise Doğu Anadolu bölgesinin en kalabalık şehridir. Van’ın komşuları, Ağrı, Hakkari, Siirt ve Bitlis’tir. Ayrıca şehrin İran’a da sınırı bulunmaktadır. Bölge her ne kadar Doğu Anadolu bölgesinde yer alsa da Van Gölü çevresi iklim ve toprak bakımı olarak tarıma oldukça elverişlidir. Van’ın plaka kodu 65, il alan kodu ise 0(432)’dir.

Van’da yapılan arkeolojik çalışmalarda bölge tarihinin milattan önce 7000 yılına kadar uzandığı keşfedilmiştir. Yapılan kazılarda Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarına ait el aletleri ve eserler bulunmuştur.

Van’ın tarihsel gelişimi, Urartular ile başlamaktadır. İskitler tarafından saldırıya uğrayan Urartular, zayıflama dönemine girdikten sonra, bölge Medler tarafından işgal edildi ve Urartu Devleti de yıkılmış oldu. Bölgeye Medlerin ardından Büyük İskender, Ermeniler, Partlar, Romalılar ve Rumlar egemen olmuştur. Rumların ardından 644 yılında Müslüman Araplar tarafından bölge ele geçirilmiş ancak kısa bir süre sonra Rumlar tarafından geri alınmıştır. 16. yüzyılda ise bölge Safevilerden alınarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Günümüzde Van’da Türk, Arap ve Ermeni kültürleri bir arada yaşamaktadır.

Çoğu Doğu Anadolu şehri gibi Van’da da karasal iklim görülmektedir. Kış ayları yoğun karlı ve sert geçerken yaz ayları da kurak ve sıcak geçmektedir. Yaz aylarında yağış oldukça nadir görülürken bölgede şiddetli rüzgarlar etkisini göstermektedir. Bölgede bozkırın hakim olması hayvancılığın gelişmesine neden olmuştur.


Van İlçeleri

Van'ın 13 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Bahçesaray  8- Gürpınar
 2- Başkale  9- İpekyolu
 3- Çaldıran  10- Muradiye
 4- Çatak  11- Özalp
 5- Edremit  12- Saray
 6- Erciş  13- Tuşba
 7- Gevaş  

Van Nerede

Anahtar Kelimeler: Van Alan KoduVan PlakaVan NufusuVan YüzölçümüVan Telefon Kodu0432 Alan Kodu Nerenin, 65 Plaka Kodu Nerenin,

Van FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico