Uşak İli Ve Firmaları

Plaka 64
Alan Kodu (Avrupa) 0(276)
Nüfus 353.048
Yüzölçümü 5.382 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Uşak, Batı ve Orta Anadolu’yu birbirine bağladığı için ülkemiz açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Karayolları bakımından oldukça gelişmiş olan Uşak’ın plaka kodu 64, il alan kodu ise 276’dır. 2015 yılı nüfus sayımlarına göre ise Uşak’ın nüfusu 353.048’dir. 2015 TÜİK verilerine göre Uşak’a bağlı toplamda 5 ilçe, 6 belde ve 256 köy bulunmaktadır.

Bulunduğu bölgenin önemi nedeniyle Uşak tarihin her alanında kendini göstermektedir. Biline en eski yerleşim yerlerinden birisi olan bu bölgenin ilk adının Temenothytia olduğu düşünülmektedir. Bu isim bölgeye Heraklilerin kralı Aristomakhos’un oğlu Temenos adına verilmiştir. Temenos tarigte Roma İmparatorluğu döneminde kullanılan altın sikkelerin üzerindeki silueti ile karşımıza çıkmaktadır.

Bölgenin il merkezinin bulunduğu bölgenin adı ise eski zamanlarda Uşşak olarak geçmektedir. Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde bu bölgeden ‘’Aşıklar Diyarı’’ olarak bahsetmiştir. Uşşak kelimesinin anlamı ise Aşıklar Diyarı’dır.

Uşak’ta yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgedeki yaşamın milattan önce 4 bin yılında başladığına işaret etmektedir. Kalkolitik çağa ait eserlerin ardından Bronz çağına ait birçok bulguya da rastlanmıştır. Anadolu’da kurulan ilk siyasi topluluk olan Hititler medeniyetinin komşu şehri olmuştur. Bölge Frig, Lidya, Pers ve Makedon işgallerine uğramıştır. Ardından Bergamalılara geçen Uşak bölgesi, Roma tarafından fethedilmiştir.

Uşak, 15 Temmuz 1953 tarihine kadar Kütahya’ya bağlı bir ilçe konumundaydı. Uşak’a bağlı Sivaslı, Banaz, Ulubey ve Karahallı bucaklarının ilçe haline getirilmesinden sonra Uşak il haline getirildi.


Uşak İlçeleri

Uşak'ın 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Banaz  4- Sivaslı
 2- Eşme  5- Ulubey
 3- Karahallı  

 


Anahtar Kelimeler: Uşak Alan KoduUşak PlakaUşak NufusuUşak YüzölçümüUşak Telefon Kodu0276 Alan Kodu Nerenin, 64 Plaka Kodu Nerenin,

Uşak FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico