Tunceli İli Ve Firmaları

Plaka 62
Alan Kodu (Avrupa) 0(428)
Nüfus 86.076
Yüzölçümü 7.705 km²​

Genel Bilgiler

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli, 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 86.076 nüfusa sahiptir. Bölgenin Anadolu’da yer alması, tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmasına da neden olmuştur. Tunceli’nin plaka kodu 62, il alan kodu ise 0(428)’dir. Tunceli’de merkez dahil olmak üzere toplamda 8 ilçe, 2 belde ve 342 köy bulunmaktadır.

Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, Tunceli ve çevresindeki ilk yaşamın milattan önce 5500 ile 3500 yılları arasında başladığı düşünülmektedir. Kalkolitik çağa ait bulguların yanı sıra, Tunceli’de bulunan en eski yazılı eserler de milattan önce 2200 yıllarında Subarrulara aittir. O zamanlarda İşuva adı ile anılan Tunceli bölgesi milattan önce 2200 yıllarında Hurriler tarafından istila edilmiştir. Bunun üzerine İşuva, III. Tuthaliya döneminde Hititler tarafından yazılmıştır.

Anadolu’da yerleşim gösteren Hititler, milattan önce 1375 yılı civarında Tunceli’ye kadar ilerlemiştir. Hititler yıkıldıktan sonra bölgeye Urartular hakim olmuş daha sonra da Med ve Pers akınlarına maruz kalmıştır. Büyük İskender’in egemenliğindeki Makedon ordusu tarafından işgal edilen bölge, milattan önce 17 yılında Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir.

1473 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu tarafından Otlukbeli Savaşı ile kazanılmıştır. Bölge bundan sonra Safeviler tarafından alınsa da 1514 yılında Çaldıran Savaşı ile geri alınmış ve kalıcı olarak Türk topraklarına katılmıştır. Osmanlı zamanında bölgenin adı Dersim olarak değiştirilmiş, 25 Aralık 1935 yılına kadar da Tunceli’nin adı Dersim olarak kalmıştır. Bundan sonra şehrin adı Tunceli olarak değiştirilmiştir.


Tunceli İlçeleri

Tunceli'nin 7 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Çemişgezek  5- Ovacık
 2- Hozat  6- Pertek
 3- Malazgirt  7- Pülümür
 4- Nazımiye  

Tunceli Nerede

Anahtar Kelimeler: Tunceli Alan KoduTunceli PlakaTunceli NufusuTunceli YüzölçümüTunceli Telefon Kodu0428 Alan Kodu Nerenin, 62 Plaka Kodu Nerenin,

Tunceli FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico