Tokat İli Ve Firmaları

Plaka 60
Alan Kodu (Avrupa) 0(356)
Nüfus 593.990
Yüzölçümü 10.073 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat; Samsun, Ordu, Yozgat, Sivas ve Amasya illerine komşudur. 2015 yılı nüfus sayımlarına göre şehrin nüfusu 597,920’dir. 10,071 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip olan Tokat’ın 2010 TÜİK verilerine göre 12 ilçesi, 77 beldesi ve 609 köyü vardır. Tokat’ın plaka kodu ise 60’dır.

Tokat’ın isim kökeni ile ilgili tarihte kaydedilen birçok bilgi bulunmaktadır. Bizanslı coğrafyacı Hierokles Synecdemus tarafından yazılan bir eserde, milattan sonra 6. yüzyılda Kapadokya’da Eudokia isminde bir şehrin yer aldığı ifade edilmiştir. Evliya Çelebi tarafından ise bölgenin adı; bölgede arpa yetiştirildiği ve bu yüzden atların hiç aç kalmadığı için Tok-at olarak ifade edilmiştir. Osmanlı tarihçisi İsmail Hakkı Uzunçarşılı tarafından yapılan çalışmalarda ise şehrin adının ‘’Surlu Şehir’’ anlamında kullanılan Toh-Kat adından geldiği ifade edilmiştir.

Tokat bölgesinde yaşayan ilk halk olan Togayıtlar tarafından kurulan şehir, bundan sonra Hititler, Asurlular, Hurriler ve Kimmerler tarafından işgal edilmiştir. Kimmerlerin ardından tüm Anadolu’ya hakim olan Persler, Büyük İskender ve Makedonlar şehri işgal etmiştir. Makedonların ardından ise Pontus Krallığı şehri ele geçirmiş ve şehrin adını Comana Pontica olarak değiştirmişitr. Şehir Pontusların ardından milattan önce 65 yılında Roma İmparatorluğu, milattan sonra ise Bizans İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. Tokat kalesi Bizans’ın bölgede birçok savaşı kazanmasını sağlasa da bölge 1071 yılında Danişmendliler, 1150 yılında Anadolu Selçukluları tarafından işgal edilmiştir. Tokat kalesinde yapılan araştırmalar, kalenin milattan sonra 5. yüzyılda yapıldığını göstermektedir.


Tokat İlçeleri

Tokat'ın 11 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Almus  7- Reşadiye
 2- Artova  8- Sulusaray
 3- Başçiftlik  9- Turhal
 4- Erbaa  10- Yeşilyurt
 5- Niksar  11- Zile
 6- Pazar  

 

tokat neredeAnahtar Kelimeler: Tokat Alan KoduTokat PlakaTokat NufusuTokat YüzölçümüTokat Telefon Kodu0356 Alan Kodu Nerenin, 60 Plaka Kodu Nerenin,

Tokat FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico