Tekirdağ İli Ve Firmaları

Plaka 59
Alan Kodu (Avrupa) 0(282)
Nüfus 937.910
Yüzölçümü 6.339 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin en kalabalık 23. şehri olan Tekirdağ, Marmara bölgesinin Trakya kesiminde bulunmaktadır. 937.910 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin 30 büyükşehri arasında her almaktadır. Toplamda 11 adet ilçesi bulunan Tekirdağ’ın plaka kodu 59, il alan kodu ise 0(282)’dir. Büyükşehir olmadan önce 7 adet ilçesi bulunan Tekirdağ'a büyükşehir olduktan sonra Ergene, Kapaklı, Marmaraereğlisi ve Süleymanpaşa ilçeleri Tekirdağ sınırına dahil edilmiştir.

Tekirdağ’ın adı tarihin belirli dönemlerinde değişerek günümüze ulaşmıştır. Bölgenin adı Bizans döneminde Bisanthe, bundan sonraki dönemlerde ise Rodosto olarak anılmıştır. Bölge Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirildikten sonra, Ermeniceden alıntı olan ve Osmanlıcada Hristiyan hükümdarlar adına söylenen Tekfur adı eklenmiş ve bölgenin adı Tekfur Dağı olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra ise Tekfur Dağı olan bölgenin adı Türkçeleştirilerek Tekirdağ haline getirilmiştir.

Tekirdağ bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalara göre, bölgedeki en eski yaşam Tekirdağ’ın Karasıllı köyü yakınlarında başlamıştır. Paleolitik çağa ait eserlerin bulunduğu bölgede 1 milyon yıl öncesine ait araç gereçler keşfedilmiştir. Tekirdağ’ın Menekşe Çatağı bölgeisnde ise Kalkolitik ve Helenistik çağlara ait kalıntılar yer almaktadır.

Tekirdağ’ın Trakya bölgesinde yer alması nedeniyle tarihi de Trakya tarihi ile benzerlik göstermektedir. Traklar tarafından kullanılan bölge ardından Makedonların eline geçmiş, Pers ve Roma tarafından işgal edilmiştir. Bölgeyi Romalılardan işgal eden Bizanslıların ardından 1357 yılında I. Murad tarafından Tekirdağ bölgesi de işgal edilerek Türk topraklarına dahil edilmiştir. I. Dünya Savaşında Yunanlılar tarafından işgal edilen bölge Kurtuluş Savaşında geri alınmış ve Türkiye topraklarına yeniden dahil edilmiştir.


Tekirdağ İlçeleri

Tekirdağ'ın 11 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Çerkezköy  7- Muratlı
 2- Çorlu  8- Marmaraereğlisi
 3- Ergene  9- Saray
 4- Hayrabolu  10- Süleymanpaşa
 5- Kapaklı  11- Şarköy
 6- Malkara  

tekirdağ nerede

Anahtar Kelimeler: Tekirdağ Alan KoduTekirdağ PlakaTekirdağ NufusuTekirdağ YüzölçümüTekirdağ Telefon Kodu0282 Alan Kodu Nerenin, 59 Plaka Kodu Nerenin, Tekirdağ Nerede

Tekirdağ Firmaları : Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico