Sivas İli Ve Firmaları

Plaka 58
Alan Kodu (Avrupa) 0(346)
Nüfus 618.617
Yüzölçümü 28.619 km²​

Genel Bilgiler

Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas, 28,619 kilometre karelik yüzölçümüne ve 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 618.617 nüfusa sahiptir. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en geniş ikinci şehri olan Sivas’ın plaka kodu 58, il alan kodu ise 346’dır.

Sivas, tarih boyunca kervanların uğrak noktası ve Mezopotamya’da bulunması nedeniyle çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Selçuklular döneminde bölge en parlak zamanlarını yaşamış, tüccarların uğrak noktası haline gelmiştir. Ülkemizde Konya’nın ardından en çok Selçuklu eserine sahip olan şehir de Sivas’tır.

Çini sanatı açısından Sivas’ta bulunan en önemli eserlerden bazıları Mavi Medreseleri, Gök Medrese ve Çifte Minareli Medrese’dir. Sivas’ta bulunan Ulu Camii ise bundan yaklaşık 900 yıl önce inşa edilmiştir.

Sivas, ülkemizin en önemli akarsularına da ev sahipliği yapmaktadır. Kızılırmak, Sivas’ta bulunan Kızıldağ’dan doğarken, Yeşilırmak ise Köse Dağı’ndan doğmaktadır. Aynı zamanda Fırat nehrinin en önemli kollarından birisi olan Karasu Nehri de yine Sivas’ta bulunan Köse Dağı’ndan doğmaktadır. Karasal iklimin bölgede görülmesi, tarımı kısıtlasa da şeker pancarı, patates ve tahıl ürünü üretimi yapılmaktadır.

Sivas isminin gelişine dair birkaç farklı fikir bulunmaktadır. Bu fikirlerden en yaygın olanı ise Sivas isminin antik dönemlerde bölgede kurulan Sebastia şehrinden geldiğidir. Sebastia kelimesinin Yunancadaki anlamı ise yüce ve saygıdeğerdir. Bölgede yaşayan Pontuslar tarafından kurulan Sebastia kentinin, Roma İmparatoru Augustus adına, onu onurlandırmak için verildiği düşünülmektedir.


Sivas İlçeleri

Sivas'ın 16 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Akıncılar  9- İmranlı
 2- Altınyayla  10- Kangal
 3- Divriği  11- Koyulhisar
 4- Doğanşar  12- Suşehri
 5- Gemerek  13- Şarkışla
 6- Gölova  14- Ulaş
 7- Gürün  15- Yıldızeli
 8- Hafik  16- Zara

sivas nerede

Anahtar Kelimeler: Sivas Alan KoduSivas PlakaSivas NufusuSivas YüzölçümüSivas Telefon Kodu0346 Alan Kodu Nerenin, 58 Plaka Kodu Nerenin, Sivas Nerede

Sivas FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico