Sinop İli Ve Firmaları


Plaka 57
Alan Kodu (Avrupa) 0(368)
Nüfus 204.133
Yüzölçümü 5.805 km²​

Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop 204,133 nüfusa sahiptir. 5,805 kilometre karelik alana sahip olan Sinop, genel olarak yaşadığı ulaşım sorunu nedeniyle yıllardan bu yana en az gelişim gösteren şehirlerden birisidir. Öyle ki, zamanla işsiz kalan nüfus, başka şehirlere göç etmek zorunda kalmıştır. Böylece Sinop da dış göç veren şehirler arasında yer almıştır. Sinop’un plaka kodu 57, il alan kodu ise 0(368)’dir.

Türkiye’de büyük bir gelişim gösteremese de Sinop tarih boyunca Anadolu’nun en önemli şehirlerinden birisiydi. En başlarda bölge sadece Boztepe ile İnceburun arasında bir kale-şehir olarak kurulmuştu. Liman kenti olarak hizmet veren şehrin tarihine bakıldığında kale sınırlarından çok da ileriye gidilmediği görülmektedir. Liman fazla fırtına aldığı için pek kullanışlı olmasa da tarih boyunca çoğu medeniyet tarafından kullanılmıştır. Fırtınalar nedeniyle zaman zaman liman berzahı kumlarla dolup kullanılamaz hale geliyordu. Selçuklular döneminde kumlarla dolan bu berzah tamamen doldurulmuş ve kapatılmıştır.

Antik çağlardan bu yana limanı ve yapısı ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sinop, Bizans, Candaroğlu, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletlere ev sahipliği yapmıştır. Bölgede kale ve tersane bulunması, Sinop’u kuvvetli bir askeri üs haline getirmiştir.

Sinop adının tarihine bakacak olursak, bölgede ilk yerleşim Antik Çağlarda gerçekleşmiştir. Bu zamanlarda Paflagonya bölgesinde yer alan Sinop’un ilk ismi de Sinope’dir. Söylentilere göre de şehrin adı bölgeyi kuran Amazon kadınlarının kraliçesinin ismindne gelmektedir.


Sinop İlçeleri

Sinop'un 8 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Ayrancık  5- Erfelek
 2- Boyabat  6- Gerze
 3- Dikmen  7- Saraydüzü
 4- Durağan  8- Türkeli

sinop nerede

Anahtar Kelimeler: Sinop Alan KoduSinop PlakaSinop NufusuSinop YüzölçümüSinop Telefon Kodu0368 Alan Kodu Nerenin, 57 Plaka Kodu Nerenin, Sinop Nerede

Sinop Firmaları : Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico