Siirt İli Ve Firmaları

Plaka 56
Alan Kodu (Avrupa) 0(484)
Nüfus 320.351
Yüzölçümü 5.499 km²​

Genel Bilgiler

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt’in 2015 yılı nüfus sayımlarına göre nüfusu 320.351’dır. Toplamda 5.499 kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahip olan Siirt’in il alan kodu 0(484), plaka kodu ise 56’dır. Siirt bölgesinde yaşayan insanların kökeni genel olarak Türk, Arap ve Kürt olarak üçe ayrılmaktadır.

Siirt’te yapılan tarihi kazı çalışmaları 1963 yılında başlatılmıştır. Coğrafi konumu Anadolu ve Mezopotamya’nın tam ortasında yer alan Siirt bu anlamda tarihte büyük bir öneme sahipti. 1963 yılında R.J. Braidwood ve Halet Çamlıbel önderliğinde gerçekleştirilen Güneydoğu Anadolu Tarih Öncesi Araştırmaları projesi kapsamında Siirt’te yapılan çalışmalarda bölgedeki yaşamın Cilalı Taş döneminde başladığına dair eserler bulunmuştur. Ayrıca yapılan çalışmalarda Bakır, Tunç ve Helenistik çağlara ait kalıntılara da rastlanmıştır. milattan önce 1500 yıllarında yapıldığı düşünülen Akabe Yolu da Siirt’in içinden geçmektedir.

Siirt, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapsa da bölgenin yüksek ve dağlık olması nedeniyle çalışmalar kısıtlı yapılmış, bu devletler hakkında kesin bir bilgi edinilememiştir. Şehirde yer alan ve 1129 yılında inşa edilen Ulu Camii, şehrin en büyük tarihi eserlerinden birisidir. Ulu Camii, 1129 yılında Büyük Selçuklu Sultanı II. Mahmut tarafından inşa edilmiştir.

Siirt bölgesi, Çaldıran Seferi ile birlikte Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde dahil edilmiştir. Siirt, Cumhuriyetin ilanına kadar Bitlis sancağı bünyeisnde hizmet vermekteydi.


Siirt İlçeleri

Siirt'in 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Baykan  4- Pervari
 2- Eruh  5- Şirvan
 3- Kurtalan  6- Tillo

siirt nerede

Anahtar Kelimeler: Siirt Alan KoduSiirt PlakaSiirt NufusuSiirt YüzölçümüSiirt Telefon Kodu0484 Alan Kodu Nerenin, 56 Plaka Kodu Nerenin, Siirt Nerede

Siirt FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico