Şanlıurfa İli Ve Firmaları

Plaka 63
Alan Kodu (Avrupa) 0(414)
Nüfus 1.892.320
Yüzölçümü 19.451 km²​

Genel Bilgiler

Eski adı Urfa olan Şanlıurfa, 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 1,892.320 kişilik nüfusa sahiptir ve Türkiye’nin en kalabalık 9. şehridir. Şanlıurfa’nın komşuları Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır’dır. Ayrıca şehrin Suriye ile sınırı da bulunmaktadır. Urfa tarafından  Kurtuluş Savaşı sırasında gösterilen üstün başarılardan ötürü şehre 1984 yılında ‘’Şanlı’’ unvanı verilmiştir. Şanlıurfa’nın toplamda 13 ilçesi bulunmaktadır. Şanlıurfa’nın plaka kodu 63, il alan kodu ise 0(414)’tür.

Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgedeki ilk yaşamın Cilalı Taş Devrinde başladığına işaret etmektedir. Aynı zamanda Göbeklitepe Höyüğü’nde yapılan çalışmalar sonucu dünyanın en eski tapınağı keşfedilmiştir. Tapınak milattan önce 11.000 yılları sırasında aktif olarak kullanılmaktaydı.

Urfa’nın tarihteki bir diğer önemi ise Kur’an, İncil ve Tevrat’ta geçen İbrahim Peygamber’in burada doğmuş olmasıdır. Urfa’da İbrahim Peygamber adına camii de bulunmaktadır. Konumu nedeniyle sürekli olarak işgallere uğrayan Şanlıurfa, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Pers, Makedon, Roma ve Bizans uygarlıkları tarafından işgal edilmiştir. 1094 yılında Büyük Selçuklular tarafından işgal edilen bölge, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1919 yılında Kurtuluş Savaşı sırasında ilk önce İngiliz ardından da Fransız işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920 tarihinde düşmanlardan tamamen temizlenmiştir. Osmanlı zamanında sancak olarak görev yapan Urfa, 1924 yılında il haline getirilmiştir. 2010 yılında ise büyükşehir unvanını almıştır.

Urfa’nın ekonomisi genel anlamda tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak şehirde sanayi gelişmeye devam etmekte, turizm ise yaygınlaşmaktadır. Bilinen en ünlü yemekleri ise Urfa kebap, Patlıcanlı kebap, Kazan kebabı olarak sıralanabilir.


Şanlıurfa İlçeleri

Şanlıurfa'nın 13 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Eyyübiye  8- Halfeti
 2- Haliliye  9- Harran
 3- Karaköprü  10- Hilvan
 4- Akçakale  11- Siverek
 5- Birecik  12- Suruç
 6- Bozova  13- Viranşehir
 7- Ceylanpınar  

 

Şanlıurfa nerede


Anahtar Kelimeler: Şanlıurfa Alan KoduŞanlıurfa PlakaŞanlıurfa NufusuŞanlıurfa YüzölçümüŞanlıurfa Telefon Kodu0414 Alan Kodu Nerenin, 63 Plaka Kodu Nerenin,

Şanlıurfa firmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico