Samsun İli Ve Firmaları

Plaka 55
Alan Kodu (Avrupa) 0(362)
Nüfus 1.279.884
Yüzölçümü 9.352 km²​

Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun, Türkiye’nin en kalabalık 16. şehridir. 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 1.279.884 kişilik nüfusa sahip olan Samsun, büyükşehir olmakla birlikte toplamda 16 ilçesi bulunmaktadır. Ordu, Tokat, Sinop, Çorum ve Amasya illeri Samsun’un komşularıdır. Samsun, sağlık, sanayi, ekonomi, ticaret ve ulaşım açısından Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden birisidir. Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile birlikte Samsun, Atatürk’ün Şehri olarak da anılmaktadır. Samsun’un gelişmiş karayolları, Karadeniz ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi arasında bir köprü görevi görmektedir. Samsun’un plaka kodu ise 55’dir.

Samsun’daki ilk yerleşim yaklaşık olarak milattan önce 60 bin yılına kadar dayanmaktadır. Milattan önce 60.000 yılından milattan önce 3500 yılına kadar bölgeye hakim olan Kaşkarlar, Samsun’da yaşayan ilk insanlar olarak bilinmektedir. Kaşkarlardan sonra ise bölgede Amazon ve Hitit dönemleri görülmektedir. Liman ve ulaşım açısından oldukça önemli bir bölge olması, Samsun’un milattan önce 1182 ve 546 yılları arasında sürekli olarak el değiştirmesine neden olmuştur. Milattan önce 546 yılından sonra ise bölge Pers İmparatorluğu topraklarına girmiştir. Perslerin ardından Samsun bölgesine Pontus, Roma ve Bizans medeniyetleri hakim olmuştur. Bizansların ardından ise bölge bir süreliğine Ceneviz kolonisi olarak yaşamını sürdürmüştür.

Bölge Ceneviz kolonisi iken Danişmendliler tarafından kuşatmaya alınmış ancak fethedilememiştir. Bunun ardından ise Samsun’un hemen yanında Müslüman Samsun adında yeni bir şehir kurulmuştur. Osmanlı zamanında ise I. Mehmed iki şehri de fethederek birleştirmiştir.

Samsun’da her yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı şenlikleri düzenlenmektedir. 19 Mayıs Bayramı 1938 yılında resmi hale getirilmeden önce ise, şehirde 1926 yılından bu yana 19 Mayıs’ta Gazi Günü olarak bu bayram kutlanmaktaydı.


Samsun İlçeleri

Samsun'un 16 ilçesi bulunmaktadır.

 1- 19 Mayıs  9- Havza
 2- Alaçam  10- İlkadım
 3- Asarcık  11- Kavak
 4- Atakum  12- Ladik
 5- Ayvacık  13- Salıpazarı
 6- Bafra  14- Terme
 7- Canik  15- Vezirköprü
 8- Çarşamba  16- Yakakent

samsun nerede

Anahtar Kelimeler: Samsun Alan KoduSamsun PlakaSamsun NufusuSamsun YüzölçümüSamsun Telefon Kodu0362 Alan Kodu Nerenin, 55 Plaka Kodu Nerenin, Samsun Nerede

Samsun Firmaları Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico