Sakarya İli Ve Firmaları

Plaka 54
Alan Kodu (Avrupa) 0(264)
Nüfus 953.181
Yüzölçümü 4.878 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan Sakarya, 2015 sayımlarına göre 953.181 nüfusa sahiptir ve ülkemizin en kalabalık 22. şehridir. Şehirde bulunan Sakarya nehri, Sakarya’nın içinden geçer ve Karasu ilçesinden sonra Karadeniz sularına dökülür. Sakarya’nın plaka kodu 54, il alan kodu ise 0(264)’tür.

Sakarya’nın ekonomisi genel anlamda tarıma dayanmaktadır. Çok yaygın olmasa da Hendek, Kocaali ve Karasu ilçelerinde fındık yetiştirilmektedir. Şehirde genel anlamda mısır yetiştiriciliği yaygındır. Tarımın yanı sıra Sakarya’da sanayi de son yıllarda büyük gelişme göstermeye başlamıştır. Şehirde kurulan sanayi kuruluşları ve fabrikalar da bu gelişmeyi desteklemektedir. 1 milyona yakın nüfusu ile Sakarya, Marmara bölgesinin en yoğun 5. şehridir.

Sakarya şehrinin ismi, şehrin ortasından geçen Sakarya nehrinden gelmektedir. Sakarya nehrinin bu adı nereden aldığı ise tam olarak bilinmemekle birlikte Frigler dönemine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Frigler, 7. yüzyıla kadar Sakarya bölgesine hakim olmuşlardır. Bu sırada da Frigler için kutsal olan tanrı Sangari’nin adını bu nehre vermişlerdir. Frig mitolojisinde ana tanrıça Kibele’nin kocası Atis’i doğuran tanrı ise Sakarya nehrinin kızı tanrıça Nana’dır. Yine Frigler zamanında bu isim ilk önce Sangari’den Sangarios’a çevrilmiş, ardından Zakharion olarak değiştirilmiştir.

Anadolu’nun kurucuları olan Hititler ile birlikte Sakarya tarihi de başlamaktadır. Hititlerin iç karışıklıklar yüzünden bölünmesinin ardından ise Sakarya bölgesine Frigler halim olmuştur. Friglerin ardından ise milattan önce 7. yüzyılda Lidyalıların hakimiyetine geçen Sakarya, milattan önce 6. yüzyılda Perslerin hakimiyetine geçmiştir. Bunun ardından ise Sakarya bölgesine Persler, Büyük İskender ve Roma imparatorlukları hakim olmuştur. Sakarya bölgesi Orhan Gazi tarafından Osmanlı Devleti sınırlarına dahil edilmiştir.


Sakarya İlçeleri

Sakarya'nın 16 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Adapazarı  9- Arifiye
 2- Serdivan  10- Pamukova
 3- Akyazı  11- Ferizli
 4- Erenler  12- Kaynarca
 5- Hendek  13- Kocaali
 6- Karasu  14- Söğütlü
 7- Geyve  15- Karapürçek
 8- Sapanca  16- Taraklı

sakarya nerede

Anahtar Kelimeler: Sakarya Alan KoduSakarya PlakaSakarya NufusuSakarya YüzölçümüSakarya Telefon Kodu0264 Alan Kodu Nerenin, 54 Plaka Kodu Nerenin, Sakarya Nerede

Sakarya FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico