Rize İli Ve Firmaları

Plaka 53
Alan Kodu (Avrupa) 0(464)
Nüfus 328.979
Yüzölçümü 3.919 km²​

Genel Bilgiler

Ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Rize, 3,919 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir. Şehrin nüfusu son sayımlara göre 328.979’dur. Rize’nin komşuları Trabzon, Artvin, Bayburt ve Erzurum’dur. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Rize, ülkemizin en çok yağış alan bölgesidir. Rize’nin plaka kodu 53, il alan kodu ise 0(464)’tür.

Rize’nin en önemli tarım ürünü tüm ülkede bilindiği üzere çaydır. Bununla birlikte şehirde kivi üretimi de yaygın olarak yapılmaktadır. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık ile soğuk arasında geçen Rize, neredeyse yılın her dönemi yağış almaktadır. Karadeniz bölgesinin bütün karakteristik özelliklerini yansıtır.

Dik yamaçlı dağları, coşkulu akan dereleri ile yamaç paraşütü ve rafting için oldukça elverişli olan Rize, yaz aylarında turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Rize, Ayder yaylası da yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rize genel olarak liman ve nakliye amacıyla kullanılmaktaydı. Liman anlamında döneminin en iyisi olan Rize, o dönemlerde Trabzon vilayeti bünyesinde hizmet vermekteydi.

Rize’nin geniş ormanlarla kaplı olması nedeniyle bölgede yapılabilecek arkeolojik çalışmalar da sınırlıdır. Bu yüzden Rize bölgesinin tarihi hakkında pek fazla bilgiye de kavuşulamamıştır. Bu yüzden sadece çevre illerin tarih araştırmalarından örnek alınarak Rize tarihi hakkında bilgi alınabilmiştir. Rize kelimesinin geliş kaynağı hakkında da farklı düşünceler öne sürülmektedir. Yunancada pirinç alnamına gelen Rhisos’tan geldiğini düşünen tarihçiler olmakla birlikte direkt olarak Osmanlıcada döküntü anlamına gelen Rize kelimesinden geldiğini düşünen tarihçiler de bulunmaktadır.


Rize İlçeleri

Rize'nin 11 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Ardeşen  7- Hemşin
 2- Çamlıkemşin  8- İkizdere
 3- Çayeli  9- İyidere
 4- Derepazarı  10- Kalkandere
 5- Fındıklı  11- Pazar
 6- Güneysu  

rize nerede

Anahtar Kelimeler: Rize Alan KoduRize PlakaRize NufusuRize YüzölçümüRize Telefon Kodu0464 Alan Kodu Nerenin, 53 Plaka Kodu Nerenin, Rize Nerede

Rize FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico