Osmaniye İli Ve Firmaları

Plaka 80
Alan Kodu (Avrupa) 0(328)
Nüfus 512.873
Yüzölçümü 3.215 km²​

Genel Bilgiler

Osmaniye, Çukurova olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Bu bölgede Osmaniye Belediyesi ile birlikte Adana Belediyesi, Mersin Belediyesi, kısmen olarakta Antakya belediyesinin bazı ilçeleri bulunmaktadır. Osmaniye'nin il plaka kodu 80 telefon kodu ise 0(328)'dır. Şehrin yüzölçümü ise 3.215 metrekaredir.

Çukur ova isminin tam tersi olarak bu bölgenin toprakları genel olarak tamamen düzlük ve ovalık değildir. Dağlık ve tepelik yerleri de oldukça mevcuttur. Ülkenin en önemli akarsularından olan Seyhan ve Ceyhan akarsuları da bu Çukurova bölgesinden geçmektedir. Bölgenin coğrafi düzeninden dolayı kış aylarında ılık ve yağışlı, yaz aylarında ise kurak ve sıcak geçmektedir. Bu toprak özelliği çukur ovaya tarım açısından büyük önem kazandırmıştır.

Yörenin stratejik konumunun en iyi örneği ise etrafındaki Toros dağlarıdır. Toros geçitleri bu stratejik konumun belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bölgedeki geçişler ancak Toros Geçitlerinden yapılmaktadır. Yörenin dağlık ve ovalık olan coğrafi yapısından dolayı o bölgede yaşayan insanlarında sosyal ve kültürel gelişmeleri çeşitli etkileşimlerde bulunmuştur.

Bölgede el yapımı Karatepe kilimleri oldukça meşhurdur. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görmektedirler ve hediyelik eşyaların en başında yer almaktadırlar.  Bölge halkı ilk yerleşimlerinden bu yana şiir ve şarkı ile ilgilenip günümüze çok güzel besteler gelmektedir.

Coğrafi konumundan dolayı bölgede birçok müze tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Osmaniye belediyesi içerisinde çeşitli doğal güzellikler gezilmesi görülmesi gereken yerler vardır.


Osmaniye İlçeleri

Osmaniye'nin 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Bahçe  4- Kadirli
 2- Düziçi  5- Sumbas
 3- Hasanbeyli  6- Toprakkale

 

Osmaniye Nerede

Anahtar Kelimeler: Osmaniye Alan KoduOsmaniye PlakaOsmaniye NufusuOsmaniye YüzölçümüOsmaniye Telefon Kodu0328 Alan Kodu Nerenin, 80 Plaka Kodu Nerenin,

Osmaniye Firmaları Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico