Ordu İli Ve Firmaları

Plaka 52
Alan Kodu (Avrupa) 0(452)
Nüfus 728.949
Yüzölçümü 5.952 km²​

Genel Bilgiler

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu, Türkiye’nin en kalabalık 30. şehridir. 2015 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre 728.949 kişilik nüfusa sahiptir. Ordu’nun Tokat, Samsun, Sivas ve Giresun olmak üzere 4 komşusu vardır. Toplamda 19 ilçesi ile büyükşehir olan Ordu’nun plaka kodu 52, il alan kodu ise 0(452)’dir.

Ordu, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Trabzon vilayetine bağlı iken, 1920 yılında Trabzon’dan ayrılarak il statüsü verilmiştir. Ordu’nun tarihi ise milattan önce 400 yıllarına dayanmaktadır. Bu günkü Ordu şehir merkezinin yaklaşık 5 kilometre dışında, günümüzde Bozukkale olarak adlandırılan bölgede, Kotyora adıyla kurulmuştur. Kotyora’nın kelime anlamı Kut Yöresi demektir.

Ordu’da genel olarak Karadeniz iklimi görünmektedir. Ancak, Karadeniz’e kıyasla Ordu’da arkadan gelen dağ ve yükseltilerin daha az olması nedeniyle kış soğukları pek fazla görülmez. Bu yüzden Ordu’nun sahil kesimlerinde kışlar çok daha rahat geçmektedir. Ancak, iç kesimlere gidildikçe iklim daha çok karasala dönmektedir. Öyle ki, Ordu’nun dağlık alanlarında yılın 6 ayı kar yağmaktadır. Yaylalarda sonbahar aylarında yağan karlar, mayıs ayına kadar kalmaya devam eder.

Ordu’nun genel olarak ekonomisi tarıma dayalıdır. Ordu’da üretilen fındıklar, Türkiye genelinin yaklaşık olarak %40’lık kısmını karşılamaktadır. Ancak son yıllarda fındık fiyatlarının azalması, üreticileri alternatif tarıma yöneltmiştir. Ordu’da bulunan Sagra Çikolata Fabrikası’nda dünyaya pazarlanan Sarelle, Tadelle, Sagra gibi ürünlerin üretimini yapmaktadır.


Ordu İlçeleri

Ordu'nun 19 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Akkuş  11- İkizce
 2- Altınordu  12- Kabadüz
 3- Aybastı  13- Kabataş
 4- Çamaş  14- Korgan
 5- Çatalpınar  15- Kumru
 6- Çaybaşı  16- Mesudiye
 7- Fatsa  17- Perşembe
 8- Gölköy  18- Ulubey
 9- Gülyalı  19- Ünye
 10- Gürgentepe  

ordu nerede

Anahtar Kelimeler: Ordu Alan KoduOrdu PlakaOrdu NufusuOrdu YüzölçümüOrdu Telefon Kodu0452 Alan Kodu Nerenin, 52 Plaka Kodu Nerenin, Ordu Nerede

Ordu FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico