Niğde İli Ve Firmaları

Plaka 51
Alan Kodu (Avrupa) 0(388)
Nüfus 346.114
Yüzölçümü 7.400 km²​

Genel Bilgiler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Niğde, bölgenin güneydoğusundaddır. 7.400 kilometre kare alana sahip olan Niğde’nin nüfusu 2015 sayımlarına göre 346.114’dir. Niğde’nin komşuları, Aksaray, Kayseri, Nevşehir ve Konya’dır. Niğde’nin plaka kodu 51, il alan kodu ise 388’dir.

Niğde’nin şehir genelini kırlık alanlar, dağlar ve zengin tarihi miraslar oluşturmaktadır. Dağlar sayesinde kış sporları için uygun olan şehrin ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Ayrıca, Niğde’de bulunan elma ağaçları sayesinde, Niğde dünya sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Niğde elmasının bu kadar popüler olmasına rağmen, şehirde en yaygın üretilen bitki olan patates toplam üretimin %25’ini kaplamaktadır. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra bölgede bulunan büyüklü küçüklü fabrikalar da şehrin gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Halı üretimi konusunda oldukça başarılı olan Niğde’de halıcılık da oldukça gelişmiştir.

Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalara göre, Niğde’de ilk yerleşim milattan önce 7000 ile 5500 yılları arasında gerçekleşmiştir. Hititler döneminde bölge Niğde bölgesi Tabal Konfederasyonu sınırları içinde bulunmaktaydı. Bu yüzden de bölgenin adının Tabal Toprakları olduğu düşünülmektedir. Ancak Hitit devrinden sonra, bölgede merkezi bugünkü Kemerhisar olan Tuvanuva şehri kurulmuştur.

Şehrin bugünkü adının ise Nakide ya da Nekide isimlerinden geldiği düşünülmektedir. Tarih kayıtlarında bu bilgiler kesin olmamakla birlikte, Niğde bölgesinden bahseden İbn Bidi adlı eserde bölgenin adı Nakita olarak geçirilmiştir. Bu isim sonraları 14. yüzyılda arap etkisi ile değiştirilerek Nikte’ye çevrilmiştir. Cumhuriyet döneminden sonra ise Nikte adı Niğde olarak değiştirilmiştir.


Niğde İlçeleri

Niğde'nin 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Altunhisar  4- Çiftlik
 2- Bor  5- Ulukışla
 3- Çamardı  

niğde nerede

Anahtar Kelimeler: Niğde Alan KoduNiğde PlakaNiğde NufusuNiğde YüzölçümüNiğde Telefon Kodu0388 Alan Kodu Nerenin, 51 Plaka Kodu Nerenin, Niğde Nerede 

Niğde FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico