Nevşehir İli Ve Firmaları


Plaka 50
Alan Kodu (Avrupa) 0(384)
Nüfus 286.767
Yüzölçümü 5.407 km²​

Genel Bilgiler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, toplamda 5,407 kilometre karelik bir alana sahiptir ve son nüfus sayımlarına göre şehrin toplam nüfusu 286.767’dir. Nevşehir, bundan 300 sene öncesine kadar sadece Muşkara adlı bir köy iken, zamanla büyümeye başlaması ve şehir halini alması ile Osmanlıcada ‘’yeni şehir’’ adına gelen günümüzdeki adını almıştır. Nevşehir’in plaka kodu 50, il alan kodu ise 0(384)’tür.

Nevşehir, tam olarak 20 Temmuz 1954 tarihinde il haline getirilmiştir. Bununla birlikte Kırşehir ve Kırşehire bağlı olan Avanos, Mucur ve Hacıbektaş ilçe olurken, Kayseri il sınırları içerisinde yer alan Ürgüp ve Niğde sınırları içerisinde yer alan Gülşehir ilçeleri de Nevşehir’e bağlandı.

Nevşehir’in toplamda 8 adet ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Merkez, Acıgöl, Derinkuyu, Hacıbektaş, Ürgüp, Avanos, Gülşehir ve Kozaklı’dır. Birçok tarihi güzelliği içinde barındıran Nevşehir’in tüm dünya tarafından bilinen en büyük varlığı Peri Bacaları’dır. Şehirde geçmişten bu güne çömlekçilik ve benzeri el işlerinin yaygın olarak kullanılması, günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Öyle ki, şehre gelen turistler burada çömlekçilik kurslarında birkaç saatlik eğitimler ile kendi işlerini çıkartabilir.

Şehirde bulunan şarap müzesinde, tarihi yöntemler ile yapılan şarapların tadına bakabilir, ayrıca şehirdeki diğer müzeleri gezerek şehir tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şehirde gezilecek yerlerin yanı sıra özellikle Kozaklı ilçesinde bulunan kaplıcalar sayesinde rahatlama imkanı da bulabilirsiniz.


Nevşehir İlçeleri

Nevşehir'in 7 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Acıgöl  6- Hacıbektaş
 2- Avanos  7- Kozaklı
 3- Derinkuyu  8- Ürgüp
 4- Gülşehir  

nevşehir nerede

Anahtar Kelimeler: Nevşehir Alan KoduNevşehir PlakaNevşehir NufusuNevşehir YüzölçümüNevşehir Telefon Kodu0384 Alan Kodu Nerenin, 50 Plaka Kodu Nerenin, Nevşehir nerede 

Nevşehir FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico