Kilis İli Ve Firmaları

Plaka 79
Alan Kodu (Avrupa) 0(348)
Nüfus 130.655
Yüzölçümü 1.444 km²​

Genel Bilgiler

Kilis Akdeniz bölgesi ile Güney Doğu Anadolu Bölgesinin arasındaki geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca Suriye sınırına da çok yakın komşu bir kenttir. Milattan Önce Hitit devletinin en önemli kentlerinden biri olan Kilis hemen yanı başında bulunan YESEMEK bölgesi Hititlerin heykel atölyelerinin bulunduğu çok önemli bir bölgeleri idi. Kilis bölgesi bulunduğu coğrafya yönünden tarihte hep çok önemli rollere bürünmüştür. Birçok etnik kökene ev sahipliği yapmış Kilis tarihte milattan önce 700 ile 550 yılları arasında Asur, Med, Pers İmparatorluğu gibi bir çok devletin yönetimi altına girmiştir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kilis kültürel anlamda çok çeşitli ve gelişmiş bir kenttir. Kilis'in plaka kodu 79 il telefon kodu ise 0(348)'dir.

Bölgede Oğuz Boylarından kalma Türkler yaşamaktadır. Yöresel olarak çok öncelerden beri buradaki yaşayanlara Türkmen denir. 1071 Malazgirt savaşından sonra Bölgede Selçuklu İmparatorluğuna bağlı bir Türk beyliği kurulmuştur.

Asuri tabletlerinde ilk olarak Ki-li-zi adında bir yerden söz edilir. Günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan kilisin adı bu 3 heceden gelmektedir. Günümüze Kilis olarak gelen ismin doğuşu Asuri devletinden gelmektedir. 1995 yılında il olan Kilis Suriye sınırına 5 kilometre uzaklıktadır. Antep Halep yolunun geçtiği sokakları tarih kokan bir ildir. Yerleşim yerleri bağ bahçelik sokakları dar ve dolambaçlıdır.

Kilisin en meşhur olan yanı ise kastelleridir. Bu kastellerden bazıları şunlardır: Akcurun Kasteli, Ayınönü Kasteli, Küçük çarşı kasteli, Kurdağa Kasteli, İspir Paşa Kasteli, Eski Hamam Kasteli.


Kilis İlçeleri

Kilis'in 3 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Elbeyli  3- Polateli
 2- Musabeyli  

 

Kilis Nerede

Anahtar Kelimeler; Kilis Alan KoduKilis PlakaKilis NufusuKilis YüzölçümüKilis Telefon Kodu0348 Alan Kodu Nerenin, 79 Plaka Kodu Nerenin,

Kilis FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico