Karaman İli Ve Firmaları

Plaka 70
Alan Kodu (Avrupa) 0(338)
Nüfus 242.196
Yüzölçümü 8.924 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman, Anadolu şehirlerinin gelişmesi adına yapılan çalışma ile 1989 yılında Konya’dan ayrılarak bağımsız bir şehir haline gelmiştir. Karaman’ın toplam yüz ölçümü 9,163 kilometre kare olmakla birlikte, 2015 yılı nüfus sayımlarına göre toplam nüfusu 242.196’dir. Karaman’ın il alan kodu 338, plaka kodu ise 70’dir.

Karaman’ın tarihi Anadolu bölgesinde bulunması nedeniyle genel olarak Anadolu şehirleri ile aynıdır. Şehir, Hititlerin egemenliği ile tarihe adım atmıştır. Bunun ardından Roma, Bizans, Pers ve Büyük İskender akınları ile el değiştiren şehir en sonunda Osmanlı toprakları bünyesine dahil edilmiştir.

Karaman’ın ülkemiz ve tarih açısından en önemli özelliği, Anadolu’da Türkçe’nin resmi dil olarak ilan edildiği şehrin Karaman olmasıdır. Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Türkçe Anadolu’da resmi dil haline getirilmiştir.

Karaman’da ilçelere göre farklı iklim tipleri görülmektedir. Karaman’ın Merkez ilçesi, Ayrancı ilçesi ve Kazımkarabekir ilçesinde Hafif bir Akdeniz iklimi benzeri Karasal iklim görülmektedir. Ermenek, Sarıevler ve Başyayla ilçelerinde ise direkt olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Karaman’ın bitki örtüsü de iklime bağlı olarak çevre şehirlerine göre çok daha çeşitlilik göstermektedir. Karaman’ın komşuları Konya, Antalya ve Mersin’dir.

Karaman şehir nüfusu çoğu küçük şehirden zıt olarak dış göç vermemektedir. Yapılan nüfus sayımlarına göre, şehirde 1990 yılında şehir nüfusu %49, köy nüfusu %51 iken, 2015 yılı nüfus sayımlarında şehir nüfus oranı %73’e çıkmış, köy nüfusu ise %27’ye gerilemiştir. Ancak şehrin genel nüfusu her geçen gün artmaktadır.


Karaman İlçeleri

Karaman'ın 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Ayrancı  4- Kazımkarabekir
 2- Başyayla  5- Sarıveliler
 3- Ermenek  

 

Karaman NeredeAnahtar Kelimeler: Karaman Alan KoduKaraman PlakaKaraman NufusuKaraman YüzölçümüKaraman Telefon Kodu0338 Alan Kodu Nerenin, 70 Plaka Kodu Nerenin,

Karaman FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico