Karabük İli Ve Firmaları

Plaka 78
Alan Kodu (Avrupa) 0(370)
Nüfus 236.978
Yüzölçümü 4.103 km²​

Genel Bilgiler

Karabük ili Türkiye Cumhuriyetinin kuzeyinde Karadeniz Bölgesinde bulunur. Karabük Belediyesi 1937 yılına kadar Safranbolu Belediyesine bağlı Öğlebeli adlı köyün 13 hanelik küçük bir mahallesi idi.  1935 yılında açılışı yapılan Ankara – Zonguldak demir yolunun üzerinde bulunuyordu. Demir yolu açılımı ile buraya yatırımlar başladı ve ilk olarak bir demir çelik fabrikası kurulması kararlaştırıldı. Bu kurulan demir çelik fabrikası bu bölgenin canlanmasını sağlayacak ilk yatırımlardan biri idi. Karabük'ün plaka kodu 78 il telefon kodu ise 0(370)'dir. Şehrin toprakları ise 4.103 kilometre karedir.

Şu anda Karabük Belediyesinin Süper Lig’de mücadele eden Kardemir Karabükspor isminde bir spor kulübü de bulunmaktadır.

Karabük Belediyesi adını bulunduğu bölgenin coğrafi yapısından almaktadır. ‘’Kara’’ ve ‘’Bük’’ kelimelerinin birleşiminden oluşan Karabük Kara Çalı anlamına gelmektedir. Bu bölgeden aynı isimle Türkmen cemaatler çıkmıştır. Bu cemaatlerde başladıkları bölgenin ismi Karabük cemaati olarak alınmaktadır. Şu anda Türkiye de 14 bir birinden ayrı bölge ve mevkiinin ismi Karabük’tür. Bu bilgi ise Karabük cemaatinin yayıldığı ve gittikleri yerlere isimlerini verdiklerinin kanıtıdır.

Çevre illeri gibi Anadolu’nun önemli bölgelerinden birinde bulunan Karabük birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ildir. Anadolu’dan gelmiş veya geçmiş olan tüm devletlerin medeniyetlerin izlerini taşıyan Karabük birçok doğal güzelliği ve tarihi bölge ve mekanlarıyla tanınır. Hititlerden başlayan tarihi Frig, Helenistik Krallıklar ve Roma dönemine kadar uzanmaktadır. İlin coğrafi özellikleri ve konum sayesinde birçok iklime ev sahipliği yapmaktadır. Merkez ilçesi ile bazı ilçeleri arasında iklim özellikleri çok farklı çeşitlilik göstermektedir.


Karabük İlçeleri

Karabük'ün 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Eflani  4- Safranbolu
 2- Eskipazar  5- Yenice
 3- Ovacık  

 

Karabük Nerede

Anahtar Kelimeler: Karabük Alan KoduKarabük PlakaKarabük NufusuKarabük YüzölçümüKarabük Telefon Kodu0370 Alan Kodu Nerenin, 78 Plaka Kodu Nerenin,

Karabük Firması : Oto yıkama, koltuk yıkama, perde yıkama, çamaşır yıkama, halı yıkama, kuru temizleme, temizlik şirketi

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico