Iğdır İli Ve Firmaları

Plaka 76
Alan Kodu (Avrupa) 0(476)
Nüfus 192.435
Yüzölçümü 3.546 km²​

Genel Bilgiler

Iğdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin en doğusunda yer alan illerdendir.27 Mayıs 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak il olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin 76. İlidir. Merkez ilçe ile birlikte 4 ilçe, 8 belediye ve 157 köyden oluşur. Oldukça önemli bir kültür kavşağında bulunan Iğdır Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a sınır komşusudur.  Türkiye cumhuriyetinin 3 ülkeyle sınır komşusu olan tek ilidir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın yüzölçümünden üçte birlik kısmı, il merkezine bağlı olan Suveren köyünün içinde bulunmaktadır. Ayrıca Ağrı dağı şehrin tamamından nereden bakılırsa bakılsın görünebilmektedir.  Türkiye Büyük Millet Meclisine her seçimde 2 adet Milletvekili göndermektedir. Halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Iğdır'ın plaka kodu 76 il telefon kodu ise 0(476)'dır.

Iğdır’ın Kuzeyinde Aras Nehri bulunmaktadır. İl sınırında Aras Nehrine katılan bir çok önemli akarsularda bulundurmaktadır.  Iğdır bölgesinin iklimi Doğu Anadolu tipi Karasal iklimdir. Çevresinde bulunan Ağrı Dağı gibi etkenlere göre daha alçakta bulunmasından dolayı birkaç iklim aynı anda görülebilmektedir. Mikro klima oluşturan oval şekli ile Iğdır bölgesinin yıllık ortalama sıcaklığı 11,6 derecedir. Özellikle yarı kurak bitki örtüsüne sahiptir. Bitki örtüsü Doğu  Anadolu’nun tipik bitki örtüsü olan bozkırdır. Orman açısından ise Türkiye’nin en yoksul bölgelerinden biridir. Orman örtüsü bakımından yoksul olmasının sebebi, toprak cinsinin azonal toprak olmasında kaynaklıdır.

Iğdır eskiden kervan yolları bakımından çok zengin bir bölgeydi. Bu yüzden ekonomisi sürekli zengin ve tarım ticaret üzerine gelişmiş bir kentti. Aras Nehrinin suladığı bölge tarım için bölgedeki en verimli alandır. Iğdır bahçeden bahçeye geçişleri olan evleri ile meşhurdur. Bu bahçelerde genel olarak elma ve kayısı ağaçları mevcuttur.


Iğdır İlçeleri

Iğdır'ın 3 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Aralık  3- Tuzluca
 2- Karakoyunlu  

 

Iğdır nerede

Anahtar Kelimeler: Iğdır Alan KoduIğdır PlakaIğdırn NufusuIğdır YüzölçümüIğdır Telefon Kodu0476 Alan Kodu Nerenin, 76 Plaka Kodu Nerenin,

Iğdır FirmasıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico