Bayburt İli Ve Firmaları

Plaka 69
Alan Kodu (Avrupa) 0(458)
Nüfus 78.550
Yüzölçümü 3.741 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bayburt, toplamda 3,652 kilometre karelik yüzölçümüne ve 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 78.550 nüfusa sahiptir. Bayburt halkının büyük bir bölümünü Türkmenler ve Çepniler oluşturmaktadır. Bayburt’a bağlı 2015 TÜİK verilerine göre toplamda 2 ilçe, 2 belde ve 168 köy bulunmaktadır. Bayburt’un plaka kodu 69 il alan kodu ise 0(458)’dir.

Bayburt şehrinin adının eski Kafkas dillerini kullanan Urartu’lar tarafından Khalt olarak koyulduğu düşünülmektedir. Bu isim bölgede yaşayan Khaldiler’den gelmektedir. Şehirde yapılan arkeolojik çalışmalara göre Bayburt’ta bilinen ilk devlet yaşamı Azzi ve Hayasalar tarafından oluşturulmuştur. Bundan sonra ise bölgede Hatti, Hitit ve Urartu devletleri hakimiyet sürmüştür. Öyle ki günümüzde bile pek de yaygın olmasa da Bayburt’un sahil kesiminde yaşayanlar Laz, dağlık kesimlerde yaşayanlar ise Halt olarak sayılmaktadır.

Bayburt, Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdikten sonra Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmış ve Bayburt Doğu Roma İmparatorluğu topraklarında kalmıştır. Türkmenlerin Anadolu’ya yerleşmesinden sonra ise 1054 yılında Bayburt Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Ayrıca Bayburt ve çevre bölgesi Türkmenlerin Anadolu’da yerleştikleri ilk bölgedir. Ancak bölgedeki en net Türk hakimiyeti 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile başlamıştır.

Bayburt Bölgesi, Yavuz Sultan Selim tarafından İran seferi öncesinde Osmanlı topraklarına katıldı ve İran seferi sırasında Bayburt kalesi büyük bir önem taşıdı. Bayburt, 1927 yılına kadar Erzurum’a bağlı iken 1927 yılında Erzurum’dan alınarak Gümüşhane’ye bağlanmıştır. 1989 yılında ise Bayburt 3 ilçesi ile il haline getirildi.


Bayburt İlçeleri

Bayburt'un 2 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Aydıntepe  2- Demirözü

Bayburt Nerede

Anahtar Kelimeler: Bayburt Alan KoduBayburt PlakaBayburt NufusuBayburt YüzölçümüBayburt Telefon Kodu0458 Alan Kodu Nerenin, 69 Plaka Kodu Nerenin,

Bayburt Firmaları Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico