Batman İli Ve Firmaları

Plaka 72
Alan Kodu (Avrupa) 0(488)
Nüfus 566.633
Yüzölçümü 4.680 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Batman, Dicle nehri nedeniyle oldukça verimli topraklara sahiptir. Şehrin toplam yüz ölçümü 4,654 kilometre kare olmakla birlikte, toplam nüfus 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 566.633’tür. Şehirde eski çağlara ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Batman’ın plaka kodu 72, il alan kodu ise 0(488)’dir.

Batman’da bulunan Hasankeyf antik kenti ve 3 binden fazla mağara, eski çağlara ait bütün eserleri içinde barındırmaktadır. Görülmeye değer doğasının yanı sıra şehir merkezine yakın yerlerde tarihi çarşılar ve camiiler de bulunmaktadır. 1990 yılına kadar ilçe olan Batman, bundan öncelerde gösterdiği yüksek gelişmelerden sonra 16 Mayıs 1990 tarihinde Siirt’ten 3, Mardin’den 2 ilçe alınarak il konumuna getirilmiştir.

Batman günümüze bakıldıkça yeni bir şehir olsa da, tarihi gelişimi Sümerler zamanına kadar uzanmaktadır. Batman’da bulunan İluh tepesinde Sümerlilere ait birçok kalıntıya rastlanmıştır. Ancak bölgenin büyük bir çoğunluğunun bataklık olması nedeniyle arkeolojik çalışmalar tam anlamı ile gerçekleştirilememiştir. Yine bu bataklık nedeniyle bölgede kurulan şehrin yer altına çekildiği düşünülmektedir. Batman isminin de tarihsel olarak ‘’Batmak’’ kelimesinden türetildiği öne sürülüyor. Batman’da yapılan çalışmalar sonucu 1940 yılında şehirde petrol rezervi bulunmuştur.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almasından ötürü Batman’da şehir genelinde Uzak Akdeniz ve Karasal iklim görülmektedir. Kışları genellikle sert ve soğuk geçmektedir. İlkbahar aylarında ovalarda artan otlaklar, büyük ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır.


Batman İlçeleri

Batman'ın 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Beşiri  4- Kozluk
 2- Gercüş  5- Sason
 3- Hasankeyf  

 

batman nerede

Anahtar Kelimeler: Batman Alan KoduBatman PlakaBatman NufusuBatman YüzölçümüBatman Telefon Kodu0488 Alan Kodu Nerenin, 72 Plaka Kodu Nerenin,

Batman FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico