Bartın İli Ve Firmaları

Plaka 74
Alan Kodu (Avrupa) 0(378)
Nüfus 190.708
Yüzölçümü 2.076 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın, Batı Karadeniz bölümünde yer alan küçük bir şehirdir. Ülkemizin 74. şehri olan Bartın’ın toplam yüzölçümü 2,076 kilometre kare olmakla birlikte toplam nüfusu da 190.708’dir. Bartın’ın komşuları Kastamonu, Zonguldak ve Karabük’tür. Bartın’ın yüzölçümünün büyük bir bölümünü ormanlar oluşturmaktadır. Şehir sınırları içinde bulunan Bartın Çayı, ülkemizde aktif olarak taşımacılık yapılan tek akarsudur. Bartın’ın plaka kodu 74, il alan kodu ise 0(378)’dir. Bartın, 1991 yılında Zonguldak’tan ayrılarak il haline getirilmiştir.

Bartın’ın eski adı bilinen kaynaklara göre Parthenia’dır. Bu isim ise Bartın Çayı’nın antik adı olan Parthenios’tan gelmektedir. Eski Yunan mitolojisine göre Tanrıların babası olan Okeanos’un çocuklarından birisi olan Parthenios, ‘’Sular Tanrısı’’ dır. Roma İmparatorluğu döneminde ise çayın adı Parthenius olarak değiştirilmiştir. Ayrıca Bartın’da Paphlagonia antik kentlerinden Sesamos, Kromna ve Erythinoi bulunmaktadır.

Bartın’da toplamda 4 ilçe bulunmaktadır. Bartın’ın ilçeleri; Merkez, Amasra, Ulus ve Kuruçaşile’dir. Şehir yeni gelişmekte olan şehirler sınıfında olduğu için yerli halkın büyük bir bölümü kırsal kesimlerde yaşamaktadır. 2000 yılı nüfus sayımlarına göre, halkın %26’lık kısmını oluşturan 48 bin kişi şehirlerde yaşarken, halkın %74’ünü oluşturan 136 bin kişi kırsal kesimlerde yaşamaktaydı. 2015 yılı nüfus sayımlarına göre halkın %41’ini oluşturan 78 bin kişi şehirlerde yaşarken, %59’luk kesimi oluşturan 113 bin kişi kırsal alanda yaşamaktadır. Şehrin ekonomisi genel anlamda tarıma dayanmaktadır.


Bartın İlçeleri

Barın'ın 3 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Amasra  3- Ulus
 2- Kurucaşile  

Bartın Nerede

Anahtar Kelimeler: Bartın Alan KoduBartın PlakaBartın NufusuBartın YüzölçümüBartın Telefon Kodu0378 Alan Kodu Nerenin, 74 Plaka Kodu Nerenin,

Bartın FirmasıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico