Aydın İli Ve Firmaları


Plaka 09
Alan Kodu 0(256)
Nüfus 1.053.506
Yüzölçümü 7.943 km²​

Aydın

17 ilçesi bulunan Aydın, Ege bölgesinin en büyük şehirlerden bir tanesidir. 2015 sayımlarında plaka kodu 9 olan Aydın’ın nüfusu artış göstermeye devam etmektedir. Son sayımlara göre şehrin toplam nüfusu 1 milyon 50 binden fazladır. Bu nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 20. Şehri olma unvanını taşımaktadır.

Ege ülkesinde yıllardan bu yana gelmiş geçmiş birçok uygarlığın izlerini taşıyan aydın, tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra mükemmel doğası ile turizm sektöründe de oldukça gelişmiştir. Denize kıyısı olması nedeniyle turizm olanaklarının oldukça geniş olması Aydın’da yazların hareketli geçmesine de neden olmaktadır. Denizi ve havası ile birlikte, ülkenin en gelişmiş turizm şehirlerinden bir tanesidir.

Aydın’ın insanlara sunduğu bir diğer avantaj ise şehrin İzmir’e olan yakınlığıdır. Aydın’ın merkezi ile İzmir arası uzaklık sadece 100 kilometredir. Bununla birlikte Aydın, Ankara’ya 530 kilometre, İstanbul’a ise 930 kilometre uzaklıktadır.

Aydın, Türkiye’nin ilk demiryolu kurulan şehri olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte, Kuşadası ve Didim, Aydın’ın en önemli turizm kaynaklarının başında gelmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük üçüncü tüneli de Aydın’dan geçmektedir.

Antik çağlardan bu yana Aydın’da onlarca medeniyet kurulmuş ve yok olmuştur. Antik çağlardan bu yana Aydın’da; Afrodisias, Didyma, Milet, Priene, Nysa ve Magnesia gibi şehirler kurulmuştur. En eski çağlara bakacak olursak, MÖ 2.500 yılında Hititler zamanında gelişmeye başlayan Aydın, en parlak dönemini ise MÖ 7. Yüzyılda Lydia zamanında yaşamıştır. Bunun ardından Selçuklular tarafından ele geçirilen Aydın, Türklerin kontrolüne geçmiştir.


Aydın Üniversiteleri

1- Adnan Menderes Üniversitesi (Devlet Üniversitesi)


Aydın İlçeleri

Aydın'ın 17 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Bozdoğan  10- Koçarlı
 2- Buharkent  11- Köşk
 3- Çine  12- Kuşadası
 4- Didim  13- Kuyucak
 5- Efeler  14- Nazilli
 6- Germencik  15- Söke
 7- İncirliova  16- Sultanhisar
 8- Karacasu  17- Yenipazar
 9- Karpuzlu  

Anahtar Kelime: Aydın Alan KoduAydın PlakaAydın NufusuAydın Yüzölçümü, Aydın Telefon Kodu0256 Alan Kodu Nerenin09 Plaka Nerenin, Halı yıkama firması, Kuru Temizleme Firması, Oto Yıkama, Koltuk Yıkama, Temizlik Şirketi, Çamaşır Yıkama, Perde Yıkama

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico