Ardahan İli Ve Firmaları

Plaka 75
Alan Kodu (Avrupa) 0(478)
Nüfus 99.265
Yüzölçümü 5.156 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ardahan, 2015 yılı nüfus sayımlarına göre 99.265 kişilik nüfusa sahiptir. 5.156 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan Ardahan’ın bazı ilçeleri Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Ayrıca şehrin Gürcistan’a da sınırı bulunmaktadır. Ardahan’ın komşuları; Artvin, Kars, Erzurum ve Gürcistan’dır. Bu nedenle Ardahan, Türkiye’nin sınır kapılarından bir tanesidir ve ülkemizin Kafkaslar’a açılan kapısıdır. Ardahan’ın plaka kodu 75, il alan kodu ise 478’dir.

Ardahan 1924 yılında il haline getirilmiş ancak bundan 12 yıl sonra Kars’a bağlanarak ilçe haline dönüştürülmüştür. Şehrin gelişme göstermesi ile birlikte 1992 yılında Kars’tan ayrılarak tekrar il haline gelmiştir. Ardahan’ın hem Doğu Anadolu’da hem de Doğu Karadeniz’de bulunması, şehrin her iki bölgeden de doğal güzellikler almasını sağlamaktadır. Şehirde ilçeden ilçeye geçerken bitki örtüsünün değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Yüksek ovaları, ormanları ve akarsuları sayesinde Ardahan zengin bitki ve çiçek çeşitliliğine sahiptir.

Ardahan il genelinde karasal iklim görülmektedir. Bu yüzden kış ayları bol yağışlı ve sert geçerken, yaz ayaları sıcak ve kurak geçmektedir. Ardahan’da yıllık ortalama sıcaklık 3,7 derece iken, kış aylarında sıcaklığın -30 derecenin altına düştüğü de görülmektedir. Kış soğukları şehirde Eylül aylarından itibaren kendini göstermeye başlar. Ancak şehrin Karadeniz bölgesinde kalan kesimlerinde karasal iklimden çok Karadeniz iklimi görülmektedir.

Ardahan’da görülen bu iklim çeşitliliğinden bitki çeşitliliği de etkilenmektedir. Özellikle Artvin’e komşu olan ilçelerde ormanlar ve çalılar yoğun şekilde görülürken, iç kesimlerde çayır ve mera alanları görülmektedir.


Ardahan İlçeleri

Ardahan'ın 5 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Çıldır  4- Hanak
 2- Damal  5- Posof
 3- Göle  

 

Ardahan NeredeAnahtar Kelimeler: Ardahan Alan KoduArdahan PlakaArdahan NufusuArdahan YüzölçümüArdahan Telefon Kodu0478 Alan Kodu Nerenin, 75 Plaka Kodu Nerenin,

Ardahan FirmasıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firmaları

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico