Aksaray İli Ve Firmaları

Plaka 68
Alan Kodu (Avrupa) 0(382)
Nüfus 386.514
Yüzölçümü 7.997 km²​

Genel Bilgiler

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray, 15 Haziran 1989 yılında Niğde’nin ilçesi olmaktan ayrılarak il statüsüne getirilmiştir. Ankara’nın Güneydoğusunda ve Konya’nın doğusunda yer alan Aksaray’ın toplam yüz ölçümü 7,997 kilometre kare ve toplam nüfusu 384.252‘dir. Aksaray’ın 2010 yılında hazırlanan TÜİK verilerine göre şehir merkezi hariç 6 ilçesi, 39 beldesi ve 151 köyü bulunmaktadır.  Aksaray’ın plaka kodu 68, il alan kodu ise 382’dir.

Aksaray adının Hitit zamanından kalan tabletlerde yazanlara göre adının Kurşura olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bölgenin ilk çağlarda ismi Garsaura olarak geçmekteydi. Bölgeyi ele geçiren ve tekrar inşa eden Kapadokya Krallı Archeleos şehre Archelais adını vermiştir. Türklerin Anadolu’ya girişinden sonra ise bölgenin adı Archelais adından Türkçeleştirilerek Aksaray haline getirilmiştir. Ayrıca birkaç Osmanlı eserinde bölgenin adı Aksara olarak da geçmektedir.

Aksaray bölgesi Arkhelaos tarafından tekrar inşa edildikten sonra Roma İmparatorluğu’nun kolonisi haline getirilmiştir. Şehrin Anadolu’nun yol güzergahı üzerinde bulunması kısa zamanda gelişmesine olanak sağlamıştır. Roma’dan sonra şehir Bizans ve Arap akınlarına uğramıştır. 1071 yılında ise Malazgirt Meydan Muharebesinin ardından şehir Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra birçok devlet tarafından ele geçirilen şehir 1467 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katıldı.

Aksaray Cumhuriyetin ilanından sonra 1920 yılında il haline getirildi. Ancak 1933 yılında çıkarılan kanunlar gereğince Niğde’nin ilçesi haline getirildi. bundan 56 yıl sonra ise 1989 yılında tekrar il haline getirildi.


Aksaray İlçeleri

Aksaray'ın 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Ağaçören  4- Güzelyurt
 2- Eskil  5- Ortaköy
 3- Gülağaç  6- Sarıyahşi

 

aksaray nerede

Anahtar Kelimeler: Aksaray Alan KoduAksaray PlakaAksaray NufusuAksaray YüzölçümüAksaray Telefon Kodu0382 Alan Kodu Nerenin, 68 Plaka Kodu Nerenin,

Aksaray FirmalarıHalı Yıkama, Koltuk Yıkama, Perde Yıkama, Çamaşır Yıkama, Oto Yıkama, Kuru temizleme, Temizlik Şirketi firması

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Her hakkı saklıdır www.hementemiz.com @2020

Iyzico